Pamiętamy o Dzieciach Zamojszczyzny.

 

 

Obchody 77. Rocznicy Ratowania Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach, zorganizowane przez naszą organizację w dniu 2 lutego br., zgromadziły środowiska zaangażowane w utrwalaniu pamięci o losach dzieci z okresu II wojny światowej. To ważne wydarzenie przypomina o bohaterstwie kolejarzy, siedlczan którzy ratowali życie dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w zimie 1942/43.

 

Przypominamy, że na siedleckim węźle kolejowym z hitlerowskich transportów uratowano ponad 2,5 tys. dzieci. Nie wszystkie udało się uratować i 3 lutego 1943r. zostały pochowane podczas manifestacyjnego pogrzebu z udziałem ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Uczestnicy zapalili Znicze Pamięci na mogiłach Dzieci Zamojszczyzny, przy tablicy upamiętniającej ówczesnego burmistrza Siedlec Stanisława Zdanowskiego oraz w Centrum Pomnika Dzieci Zamojszczyzny.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach. Władzom Miasta Siedlce, Zamościa. Przede wszystkim Stowarzyszeniu Dzieci Zamojszczyzny z Biłgoraja oraz delegacjom z Zamościa i Puław.