72. Rocznica Ratowania Dzieci Zamojszczyzny

 

 

1 Lutego 2015r. obchodziliśmy kolejną 72. rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach. Tego dnia naszą placówkę odwiedziły delegacje z Zamościa członkowie Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie i Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju.

 

Gościliśmy również wyjątkową osobę p. Romana Swatko – Dziecko Zamojszczyzny, który uratowany w Siedlcach w 1943r. znalazł się pod opieką rodziny p. Mariana Radomyskiego.

 

Uczestnicy zapoznali się z działalnością Centrum Pomnika Dzieci Zamojszczyzny, zwiedzili wystawę archiwalnych zdjęć oraz izbę pamięci.

 

Po Mszy Świętej w Kościele Św. Stanisława odprawionej w intencji Dzieci Zamojszczyzny oraz Ś.P. Henryka Wiechetka Prezesa naszego Stowarzyszenia wspólnie pojechaliśmy na siedleckie cmentarze, gdzie składając wieńce i zapalając znicze na mogiłach Dzieci Zamojszczyzny oddaliśmy hołd pamięci.

 

Podczas uroczystości odczytane zostały wspomnienia Dzieci Zamojszczyzny oraz recytowane wiersze p. Ireny Ostaszyk znanej poetki, która brała udział w ratowaniu wysiedlanej ludności oraz przez okres okupacji wychowywała ocalone Dzieci Zamojszczyzny.