Świetlica środowiskowa

 

 

Z młodymi mieszkańcami Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny w  Siedlcach, w świetlicy środowiskowej, prowadzone są zajęcia pedagogiczno-opiekuńczo-wychowawcze. Zajęcia odbywają się z dziećmi w wieku od 7 do 16 lat. Są to przede wszystkim zajęcia pobudzające aktywność twórczą oraz usprawniające i rozwijające wszechstronne zdolności dzieci i młodzieży. Prowadzone są również, w zależności od potrzeb i zainteresowań, indywidualne zajęcia oraz pogadanki. Bardzo ważnym zadaniem jest stworzenie odpowiedniego klimatu w grupie gwarantującego pewność, otwartość, zaufanie, wzajemną akceptację i szacunek wszystkich uczestników względem siebie.

 

W czasie zajęć muzycznych dzieci i młodzież mają możliwość indywidualnej nauki gry na instrumentach muzycznych m.in. sentyzatorze, flecie prostym. Obecnie funkcjonuje już mały zespół muzyczny oraz chórek wokalny, który umila czas mieszkańcom Centrum Pomnika Dzieci Zamojszczyzny, zwłaszcza podczas różnych uroczystości. Młodsze dzieci  biorą udział w zajęciach rytmicznych, grach i zabawach ruchowo-tanecznych, starsze zaś uczą się podstaw teorii muzyki oraz poznają m.in. biografię sławnych kompozytorów, bogatą gamę instrumentów muzycznych i utworów klasycznych. Zajęcia te mają przede wszystkim na celu  uwrażliwić na piękno muzyki, zachęcić i wdrożyć do pogłębiania zainteresowań muzycznych oraz odkryć młode talenty w tej dziedzinie.

 

Na zajęciach plastyczno - technicznych zainteresowani mają możliwość doskonalenia umiejętności szkicowania, rysowania, malowania, modelowania w plastelinie, wycinania, sklejania. Poznają tajniki origami - japońskiej sztuki składania papieru np. w piękne kwiaty, zwierzątka, ciekawe formy przedmiotów czy ozdoby na różne okoliczności. Wykonane prace zdobią pracownie zainteresowań. W ramach tych zajęć dzieci i młodzież kształtują, rozwijają i pogłębiają umiejętności manualne oraz kształtują wyobraźnię, twórcze myślenie a także poczucie piękna i estetyki.

 

W ramach zajęć kulinarnych dzieci i młodzież uczą się sporządzać różne posiłki. Do tej pory robiły pyszne sałatki, kanapki, placki ziemniaczane, z okazji dnia chłopca dziewczynki upiekły słodkie niespodzianki - pyszne ciasta. Tradycją jest również to, że młodzież z okazji Dnia Matki, Świąt Wielkanocnych oraz innych okolicznościowych wydarzeń pomaga przygotować poczęstunek. Sprzyjającym warunkiem dla tego typu aktywności młodych mieszkańców jest istniejąca w świetlicy środowiskowej pracownia wyposażona w sprzęt gospodarstwa domowego. Celem zajęć kulinarnych, oprócz nauki gotowania, jest nauka estetycznego podawania i kulturalnego, zgodnego z zasadami „savoir-vivre” spożywania posiłków.

 

W ramach potrzeb prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Zainteresowani otrzymują pomoc w nauce szkolnej, mają możliwość pogłębiania wiedzy oraz wszechstronnych zainteresowań intelektualnych. W dziale pedagogicznym znajduje się czytelnia oraz biblioteka z której mogą korzystać  mieszkańcy. Dzieciom i młodzieży, zamieszkałym w Domu Dziecka - Pomniku im. Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach, tragiczne losy dzieci zamojskich z czasów okupacji są szczególnie bliskie sercu. Młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum z wielkim zaangażowaniem bierze udział w uroczystościach związanych z gehenną dzieci z Zamojszczyzny. Podczas artystycznej części uroczystości grupa młodzieży recytuje wiersze (ze spektaklu „Ocalić od zapomnienia”) poświęcone zamojskim dzieciom i ich wybawcom - kolejarzom oraz mieszkańcom Siedlec i okolic.

 

W dziale pedagogicznym organizowane są uroczystości okolicznościowe, np. Dzień Matki,  Dzień  Dziecka, Walentynki, wieczór wróżb andrzejkowych. Z okazji święta matki dzieci i młodzież przygotowują wiele niespodzianek. Pierwszą z nich jest część artystyczna uroczystości, w czasie której małe pociechy i młodzież recytują wiersze, śpiewają piosenki oraz grają na instrumentach muzycznych. Poza tym wręczają mamom upominki, które samodzielnie wykonują podczas zajęć plastyczno-technicznych. Innymi niespodziankami są np. świąteczne gazetki, na których zawieszone są namalowane portrety mam. W drugiej części uroczystości dzieci i młodzież zapraszają mamy na przygotowany przez siebie słodki poczęstunek. Tego typu spotkaniom towarzyszą zawsze miłe rozmowy i śpiew. Tradycją jest również to, że co roku naszą placówkę odwiedza Święty Mikołaj. Jest on honorowym gościem zabawy choinkowej podczas której wręcza dzieciom prezenty i bawi się z nimi „do białego rana”.

 

Dzieci i młodzież zapraszają wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia Centrum Pomnika Dzieci Zamojszczyzny!